O rasie

Spaniel bretoński, czyli wierny towarzysz łowów.

O rasie

Inaczej Épagneul breton jest to rasa pochodząca z Francji. Należy do VII Grupy FCI czyli wyżłów i jest ich najmniejszym przedstawicielem. Posiadający niezwykle mocny instynkt myśliwski, pasję do pracy, niezależną od warunków pogodowych. Nie można jednak pominąć że jest to także rasa bardzo przyjaźnie nastawiona do dzieci i sprawdzi się nie tylko jako towarzysz naszych polowań ale i życia codziennego.

 

Umiejętności spaniela

Ze względu na umiejętności spaniel bretoński hodowany głównie jako pies myśliwski. Uwielbia aportować, jest psem wystawiającym z doskonałym węchem, szybkim, wytrwałym a także szeroko okładającym pole. Uwielbia polowania na ptactwo, a także inną zwierzynę i jeżeli trzeba może spędzić tak cały dzień. Nie będą przeszkadzać mu nawet niedogodne warunki atmosferyczne. Ma wrodzoną pasję łowiecką.

Wychowanie

Spaniela bretońskiego łatwo wychować i wyszkolić. Uwielbia być nagradzany, ale nie lubi posłuszeństwa siłą. Polecany szczególnie dla początkujących, jednak potrzebuje dużo kontaktu.

Jedzenie i zdrowie

Zwierzę nie ma większych problemów ze zdrowiem. Przy braku odpowiedniej ilości ruchu lubi jednak przytyć, trzeba przywiązywać szczególnej uwagi do posiłków. Sprawdzają się gotowe karmy jak i surowe produkty spożywcze, wykorzystywane w diecie BARF. Pies nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, ze względu na krótką sierść.

Wysokość i waga

Wysokość: pies minimum 48 cm, suka ok. 47 cm. Waga psa wynosi około 20 kg, tak więc spaniel bretoński nie należy do dużych psów.